Memes, memes a zase memes! Perfektní aktivita do každého předmětu

Co je meme?

Nejjednodušeji vysvětleno je meme obrázek s textovým komentářem, který se šíří po internetu. Často se jedná o vtipný komentář k aktuální události. Obrázky, které se používají k výrobě memes, se často opakují, vznikly už před léty, jen se mění kulturní kontext, komentář. V posledních letech se jedná o dost velký kulturní fenomén, mladší generace spolu pomocí memes komunikuje naprosto běžně.

Proč používat memes ve výuce?

1) Memes ve výuce je geniální koncept, protože je to vynikající kontrola pochopení látky. Ne našprtání, ale pochopení. V podstatně se jedná o aplikování učiva. Pokud student nechápe látku, těžko udělá vtip. Student musí znát kontext a „pointu“ učiva, aby mohl vytvořit memes.

2) Další výborná věc na memes je, že jsou zařaditelné snad do každého předmětu. Dějepis, chemie, biologie, zeměpis, na tom nezáleží, na všechno lze využít memes. Sami se můžete přesvědčit zde, jedná se o počin Daniela Pražáka, který založil galerii vytvořených memes v hodinách českých učitelů.

3) Je to zábava. Pokud není učitel suchar, tak i pro učitele, ale především pro většinu studentů. Když memes děláme v hodině, vždy se stane, že mi nějaké výtvory navíc přijdou po hodině, v noci, protože studenty ještě něco napadlo a vrátili se k tomu i po škole. Je to oživení. Je to něco, co patří do každodenního studentského života a použitím ve výuce se tedy konečně dostáváme do reality. Jelikož si vytvořené memes obvykle další hodinu pouštíme (nebo sdílíme jiným způsobem), vytváříme galerii, pobavit se můžeme i nad dalšími memes od spolužáků. Tímto bodem se vracíme k bodu číslo jedna, protože můžeme „zkoušet“ studenty, jak chápou memes svých spolužáků.

4) Učitelé, kteří se snaží vytvářet zajímavá cvičení, se pravděpodobně setkali, že některým studentům kreativnější cvičení nejdou, nevěří si, nezkusí to, protože sami sebe nepovažují za kreativní. Výhoda výroby memes je, že jdou kreativitě naproti. Studenti si totiž najdou memes generátor, kde už jsou memes připravená a jim stačí jen doplnit text, což je podle mě přece jen pomoc a i studenti, kteří válčí s kreativitou, tak je jeden či dva memes napadnou. Rozvíjení a trénink kreativity je podle mě tedy další důvod, proč používat memes.

5) V jedné třídě při práci s memes spontánně vznikly jakési „creative hubs“, studenti se otočili k sobě, vytvořili skupinu, vytvářeli samostatně, ale pracovali ve skupině, povídali si, sdíleli mezi sebou nápady a výtvory, radili si. Byla to (alespoň pro mě) příjemná atmosféra. Od té doby už doporučuji vytvoření skupin, dobrovolně, kde studenti pracují společně, komunikují, dávají si tipy. Spolupráce spojená s kreativitou a zábavou.

6) A samozřejmě nejde jen o zábavu, komunikaci a kreativitu, ale i klasické opakování látky.

Jak na to?

Memes jsem původně používal náhodně, nesystematicky. Poslední dva tři roky vždy na konci pololetí dám většinu jedné hodiny na opakování celého pololetí, mám prezentaci, kde nabízím přibližně deset způsobů na opakování, studenti si zde vybírají dobrovolně metodu, jakou použijí. Je zde i memes a obvykle polovina studentů si vybere právě memes. Tento rok jsem udělal ale i výjimku a použil jsem memes například během suplované hodiny, o které jsem dopředu nevěděl (třídu jsem neznal, nevěděl jsem, co probírají, proto jsem musel improvizovat), nebo po složité látce, kde jsem chtěl vědět, jestli studenti látku chápou (pro mě například husitství).

Co musí udělat učitel? Vytvořit prostor, kam studenti výtvory uloží nebo pošlou. Já používám někdy Google Classroom, ale většinou postačí jen e-mail.

Stačí aktivitu sdělit studentům, oni už budou vědět, co mají dělat. Z mých osobních zkušeností to funguje všude od šesté třídy až po maturitní ročník, další učitelé mi posílali i memes zadané během výuky na univerzitě. Studenti si jen vygooglí „meme generator“, půjdou na odkaz, najdou vhodný obrázek, napíší text a vše uloží.

Doporučuji nemít obavy, zatím nevím o nikom, kdo by z výsledků neměl radost. A aktivita především baví studenty a studentky. Hodně štěstí. A pokud budete chtít, můžete výtvory přidat do výše zmínění galerie.

Podpořit blog a odměnit mě jako autora můžete zde nebo pomocí QR kódů níže. Děkuji.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s