Slido

Ještě před začátkem školního roku, než přijdou každodenní starosti a vše tak nějak splyne, čímž se může snížit pravděpodobnost inovace, bych se chtěl podělit o inspiraci. Veškerý kredit jde studentkám a studentům ze spolku Stužák, kteří pořádají vzdělávací workshopy pro žáky středních a základních škol. Jeden z těchto workshopů jsem absolvoval na vynikajícím Festivalu mediálního vzdělávání a základní nápad a aplikaci bych chtěl poslat dál.

Jedná se o web Slido. Slido nabízí klasické věci jako kvíz, hlasování apod. (v aplikace najdete pod „Live Polls“), což ale nabízí i další aplikace, (pro mě) přidanou hodnotou Slido a důvodem k použití je další část, kterou bych hodně zjednodušeně popsal jako simulace sociální sítě (najdete jako „Audience“). Tuto část mimochodem i použít jednoduše pro kladení otázek.

Jako nejlepší mi přijde rozdělit třídu na několik skupin, každá ze skupin bude zastupovat určitou stranu, názor. Do skupiny stačí jeden mobil/tablet/notebook. Ze svého pohledu bude skupina do světa vysílat sdělení, které bude vidět na tabuli a bude tak dostupné všem (na tabuli/zdi sdílí svou obrazovku učitel; na obrazovce učitele se zobrazují příspěvky od všech skupin). Skupiny mohou zastupovat například různé vrstvy při řešení problémů, stavy při volbě krále, regiony při komunikaci s vládou, buňky při komunikaci s mozkem apod. Podobný princip jsem popisoval už při představování jiných metod. Po komunikaci by mohl přijít ještě nějaký závěr, například volba krále.

Poměrně těžce se mi vysvětlují výhody Slido a konkrétní příklady (ale myslím, že každý učitel dokáže vymyslet něco super do svého předmětu), ale z pohledu dovedností může jít o další posun. Skupinová práce, komunikace, jasné vyjadřování, vnímání různých perspektiv, řešení problémů, zkratkovité vyjadřování na sociálních sítích apod. V dějepise můžeme vnímat mimo jiné spolehlivost různých zdrojů.

O jeden stupeň výše je propojení s mediální výchovou. Můžeme si vzít aktuální výročí rozdělení Československa – jedna skupina reprezentuje českou stranu či přímo Klause, druhá strana slovenskou stranu nebo Mečiara; třetí stranou může být bulvár, čtvrtou veřejnoprávní médium, další možnosti jsou zahraniční média či tiskový mluvčí například německé vlády, tiskový mluvčí prezidenta Havla apod. Po základní části se Slido může přijít tisková konference, na které vystoupí strana česká a slovenská se svým prohlášením, novináři se jich budou ptát na otázky.

Pochopitelně se jedná o zpestření výuky, použiji ve výuce v jedné třídě jednou dvakrát za školní rok, pro mě ideální varianta na hodinu před prázdninami, na suplovanou hodinu.

Zvládnutí webu je poměrné jednoduché – stačí se přihlásit přes Google účet (pokud máte). Pak stačí jen „vytvořit Slido“, pojmenovat Slido, vybrat, co přesně chcete (kvíz? hlasování?), dát studentům kód k přihlášení a rozjet to. To je vše. Slido nabízí i krátkou „akademii“, kde se dá vše naučit, pochopit a zvládnout do naprostých detailů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s