Dojmy začínající učitelky (3.)

3. Jeden den začínající učitelky

Vlastně nejsem překvapená.

Už na jaře jsem tušila, že až v září začnu učit, bude to zcela jiný start mé učitelské kariéry, než jaký kdy měli učitelé přede mnou. Že se výuka bude odehrávat většinou online. K mému překvapení jsem si však přeci jen trochu prezenčně „zaučila“, neboť školy vydržely otevřené měsíc, což k orientaci v systému školy a jednotlivých třídách stačí (nebo spíš musí stačit).

Původně jsem proto chtěla psát o běžném dni nováčka učitele ve škole. Takový den je totiž poměrně hektický (učíš, učíš, kopíruješ a tvoříš, školení, porada, učíš, nahánění žáků, doučování, nahánění jiných učitelů, učíš, oběd, učíš, jdeš domů – a to se ani nebavíme o plném úvazku), což by si mnozí nejspíš vůbec netipovali. Jelikož jsou ale v současnosti mé pracovní dny trochu jiné, rozepíšu se nyní o nich.

Předně chci říct, že u nás na SŠ učíme ze školy. Nedostali jsme home office, tudíž vysíláme a výuku připravujeme v našich kabinetech a učebnách. Zároveň má ale ZŠ, kde učím mimo jiné také, zákonnou výjimku, a děti se vzdělávají jako doposud – tedy prezenčně. Takže pendluji mezi kabinetem a základkou, kam si vždycky odskočím odučit svůj menší úvazek a čerpat z interakce s dětmi, dokud to jde.

Většinou vstávám před 7.00, abych byla v práci na 8.00 (ano, tento záviděníhodný čas je důsledkem mého bydliště v podstatě hned u školy), a to když učím na ZŠ. SŠ začíná učit od 8.15, tam tedy tolik pospíchat nemusím a nějaká ta minuta pozdního příchodu nikoho nebolí, protože je na mně, jak si práci rozložím, vzhledem k tomu, že jsou děti doma. Dejme tedy tomu, že začínám od 8.15 a v průběhu dne si odskočím odučit dvě třídy na základku. Ve zbylém čase (nepočítáme-li oběd) kontroluju v Google Classroom úkoly, píšu zpětnou vazbu, tvořím vlastní výukové materiály, vymýšlím, jak na online testy, objevuji nové nástroje a další spoustu věcí, které se s online výukou pojí. Většinou mám kolem 13.00-14.00 „hotovo“, a to opravdu hotovo jen v uvozovkách, neboť si práci logicky ještě tahám s sebou domů (ne, pracovní notebooky nemáme a mně to doma nedá, stejně mi doma pořád během psaní diplomky vibruje mobil od příchozích pracovních mailů, takže to odpoledne zaklapnout a úplně vypnout zatím neumím, nehledě na to, že bych tím nerada přiživila mýtus, že učitelé mají ve 12 padla).

Občas se tím pádem přistihnu, že je už večer a já ještě pořád někomu odpovídám na mail, místo abych už byla po večeři a koukala do knížky. Zatím mi to nevadí, nicméně dlouhodobě udržitelné to není, což je dle mého jednou ze skrytých pastí online výuky – je totiž všudypřítomná. Nekončí zazvoněním a přáním hezkého zbytku týdne, uvidíme se zase v pondělí. Protože pokud stejně jako my pracujete v Google Classroom a neučíte online striktně dle prezenčního rozvrhu, pořád tu bude i se svým cinknutím o dalším odevzdaném úkolu.

Online výuka je výzva. Velká výzva, kterou je ale třeba pokořit a zvládnout se ctí. Tak, aby žákům předala potřebné, a zároveň jim nezpůsobila újmu a učitelům vyhoření.

A teď mě omluvte, já si jdu zcela zaslouženě hodit nohy nahoru.

@prayforlasagne

2 comments

 1. M · 1 listopadu

  Stanovit si čas, kdy už neodpovídám, je základní podmínka pro zachování zdraví. na jaře jsem také dpovídal i večer a vlastně jsem byl pořád v práci. Na začátku června už to bylo opravdu na hraně, a proto teď na podzim jezdím i distančně učit do školy (ač nemusíme). Ve škole jsem cca do 15:30 (od cca 8:00) a většinou si vše stihnu nachystat. Cítím se daleko lépe než na jaře a pevný rozvrh distanční výuky vyhovuje i většině studentů.

  Líbí se 2 people

 2. Jiří Krůček · 1 listopadu

  >>> pořád tu bude i se svým cinknutím o dalším odevzdaném úkolu.
  Správným nastavením notifikací v Google Classroom lze toto eliminovat. Osobně to mám například právě kvůli určité psychohygieně vypnuté. Co se týče obecně tématu vhodného používání technologií, doporučuji se podívat na sérii článků od kolegy Jardy Maška na RVP portálu, viz https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22072/JAK-NEPOUZIVAT-TECHNOLOGIE-%E2%80%93-DIL-3-NOTIFIKACE-A-PREPROKRASTINACE.html

  Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s