Zápisky z moderních dějin #3 – pyramida nenávisti

Formátem i obsahem odlišný článek v porovnání s předchozími texty o moderních dějinách. Nejedná se o suché výpisky z knihy, ale prakticky o jeden obrázek, který je klíčový pro celé dvacáté století a mám takový pocit, že i pro současnost. Bohužel.

Pyramida nenávisti. Aneb od malých kroků k vyvraždění celé skupiny lidí. Tolik typické pro dvacáté století. Nacismus i komunismus si vždy našly své nepřátelé, které odlidštily, označily a zavraždily. Rudí khmérové, genocida ve Rwandě či arménská genocida – vždy stejný vzorec. Jak mohlo dojít k vyvraždění miliónů židů? Proč ve Rwandě vraždili své sousedy? Proč tomu nikdo nezabránil, když to vypadalo tak jasně a naplánovaně?

the-pyramid-of-hate-n

Přesně na to odpovídá pyramida nenávisti. A začíná vtipem. Třeba rasistickým. Ale taky třeba vtipem, který obviňuje ze složitého společenského problému „jinou“ skupinu lidí, než jsme „my“. Jakmile tyto vtipy nikdo nezastaví, nikdo nereaguje a nikdo se neozve s námitkou nevhodnosti, jsme připraveni na druhou úroveň.

nazi_propaganda_poster

Druhý stupeň pyramidy je, že ony vtipy přejdou v nadávky. Pro skupinu z vtipů se vyrobí „nálepky“, čímž vzniká stereotyp o určité skupině obyvatel. Propaganda spouští svůj kolotoč a stokrát opakovaná lež se stává pravdou, protože občané vypínají kritické myšlení a rozhodují se na základě emocí. Někomu se začnete vyhýbat, s někým přestaneme mluvit.

Pokud pro vás nebylo druhé patro vážné, třetí už snad bude dostatečně vážné. Tam začíná diskriminace. Skupinu lidí, pro které se v předchozí fázi vymyslely přezdívky, začne část společnosti utiskovat a další část společnosti je utiskovat nechá. Přihlíží. Volí si cestu komfortu. Přímá podpora není potřeba.

Hospodský odmítne nalít „těm švábům“ (nálepka pro skupinu Tutsijů ve Rwandě), další jen přihlížejí. Nemusí se jednat o oficiální státní diskriminaci, stačí jednotlivé a individuální akty diskriminace. Nepronajmu byt někomu jen kvůli tomu, že patří ke „švábům“. A samozřejmě už vůbec ho nezaměstnám ve své firmě. I když je nejvíce kvalifikovaný.

3

Tolik typické pro Německo třicátých let bylo načmárání urážlivého nápisu na majetek židů či jen nápis s vybídnutím, aby u „toho žida nenakupovali“.

Krok od genocidy je čtvrté patro, kde se skrývá násilí. Stačí jen výhrůžky a urážky, to je mezistupeň ke skutečnému použití násilí. Násilí se týká i majetku.

1389.8 Holocaust C

Poslední stupeň je systematické vyvraždění skupiny lidí jen kvůli tomu, že patří k určité skupině. Vše začalo u vtípků…

5

Na jakém místě pyramidy je současná Česká republika?

lubomirc_facebook_180326-112313_rez

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s