Čas (r)evoluce

Lze změnit české školství na úrovni základních škol? Jak?

Poslední minimálně tři roky to slýcháváme a čteme v pravidelném intervalu – české školství neslouží tak, jak by mělo; žáci se neučí myslet, ale memorovat; vzdělání nepřipravuje na život v 21.století, protože se vlastně od 19.století ani nezměnilo. Články jsou to pořád stejné, opakují se a jsou vlastně jak filmy Woodyho Allena – vykrádají samy sebe a jsou každý rok více a více povrchní. Nakonec nezbývají v těchto článcích žádná fakta, jen opakované názory někoho cizího.

Souhlasím s kritikou, ale rozhodně teď a tady nebudu kritizovat, protože už to ztratilo smysl. Lidé se vzděláním, zkušenostmi a starostmi o budoucnost (svých dětí) mají jasno a není třeba je přesvědčovat. Nutné je konečně nabídnout (státní) alternativu.

Nový systém musí mít cíle. Pokud možno by jich mělo být co nejméně, aby pozornost nebyla rozdělena na velké množství cílů, které pak není možné naplnit na sto procent. Nejsme naštěstí už součástí východního komunistického bloku, tak proč by systém a cíle měly být centralizovány? Ministerstvo stanoví návrhy, každá škola si vybere tři vlastní cíle. Kritické myšlení? Finanční gramotnost? Příprava na další život? Úspěch žáka? Zdravé sebevědomí? Prezentovat sebe a svou vlastní práci?

Největší problém jakékoliv změny ve školství by se dal prezentovat pod nadpisem “musí se chtít”. Trojice rodiče – učitelé – politici se musí shodnout. Politiky to bude stát peníze, výsledky jsou nejisté, odvaha chybí a volební hlasy na téma školství se získat nedají. Rodiče, kteří situaci ve škole vnímají jako problematickou, dají děti na soukromou školu s “novým” přístupem. Nebo si dokonce založí novou školu se svými přáteli nebo stejně smýšlejícími kolegy. Další malá část se nezajímá o školu a většině je to prostě jedno, hlavně když je klid a slušné známky. A učitelé? Nechci prvoplánově střílet do svých řad (a zad), ale nejsou oni největším problémem? Nemůžu soudit celou zemi a výzkumy snad ani neexistují. Ale fakta jsou taková, že čeští učitelé jsou starší a mladí chybí. A starší učitelé nejsou schopni se přizpůsobit požadavkům žáků a doby. Čest výjimkám, jsou tu, znám je a mám je ve sborovně. Ale chtít po nich, aby našli a zkusili novou metodu? Nepředstavitelné.

Kdy se u těchto tří skupin sejde “ano, chceme změnu?” Vážně se mi zdá, ačkoliv se tomu sám vnitřně divím, že nejvíce průchozí je to u politiků; rodičům je nutné vysvětlit výhody a učitele motivovat. Masivní školení moderních metod, následná aplikace a snad, když učitel s novou metodou zažije úspěch u svých žáků, bude chtít zažít další úspěch. Úspěch u žáků zažene motivační motor mnohem více než peníze navíc. Školení a nové metody ale neznamenají změnu systému…

Na prvním stupni neučím, takže se v něm samozřejmě nevyznám. Ale kritika nezní tak hlasitě, děti si na prvním stupni ještě hrají, smějí se a jsou bez odpoledního vyučování, takže mají čas rozvíjet na kroužcích to, co je baví. Učím dějepis, proto jen poznámka k vlastivědě a našemu jedinečnému systému, kdy se žáci učí některé téma hned třikrát – v průběhu prvního a druhého stupně, poté ještě na střední škole. Proč neučit na prvním stupni například pravěk a část středověku? Na druhém stupni by se navázalo tam, kde žáci skončili a konečně by bylo více prostoru pro moderní dějiny. Pro dějepis by to byl skok o kilometry daleko, ale pro systém jen krůček.

Jednou mě zaujal tweet o tom, jak jeho autorka musí zachraňovat na čtyřku předměty, které ji nebaví a poté už nemá čas se věnovat předmětům, které ji zajímají. Proto “moje” ideální škola by měla mít na prvním místě žáka a stejně jako sportovci nejradši vítězí, i žáci by měli zažívat úspěch. Kde jinde zažít úspěch, než v předmětech, ke kterým mají vztah?

Povinné předměty po celou školní docházku by byly jen tři – český a anglický jazyk, a matematika. A osobně mám k matematice ještě výhrady – možná by mohla být povinná jen do osmého ročníku nebo alespoň devátý ročník rozdělit podle úrovní.

Další předměty by byly povinné jen první rok na druhém stupni. V šesté třídě by tak žák měl po jeden rok předmět s názvem například “Základy fyziky”. Stejně tak chemie. Pouze náhled do SPV (občanská výchova) – probrat téma jako škola, domov, zdraví, státní symboly apod. Rychlokurz dějepisu – co to vlastně je za předmět, proč se to učíme a pak přůřez historií – jak žili lidé ve všech dobách, jak se změnila válka a jak se měnil stát. Jeden rok přírodopisu a jediné téma – člověk. Jeden rok zeměpisu – vývoj Země, složení planety a práce s mapou.

Z “relaxačních” předmětů – výtvarná, hudební a tělesná výchova – bych dal žákům povinnost vybrat si dva předměty. Je zbytečné, aby někdo, kdo nemá zájem o zpěv a neumí to, byl nucen zpívat. Stejně se to nemůže naučit! Buď je pak u špatného učitele ponižován a nucen zpívat nebo u dobrého učitelé jednoduše překáží, případně ruší.

Od sedmého ročníku si žáci volí předměty. Šestý ročník pro ně byl takovou upoutávkou, co od předmětů čekat a už vědí, co je baví více, co méně a co vůbec. Což vnáší do státního školství trochu tržního systému, protože se musí o žáky bojovat. Jak jinak, než zábavnou výukou? Pořád platí, že mají povinné dva jazyky a matematiku. Z šesti předmětů – přírodopis, zeměpis, fyzika, chemie, dějepis a občanská výchova, si vyberou tři předměty. Povinné předměty zaberou například dvanáct až patnáct hodin týdně. Dobrovolně vybrané předměty tvoří dalších šest hodin týdně a čtyři hodiny týdně zabere volba dvou předmětů z možností výtvarná, hudební a tělesná výchova. Jsme na dvaceti pěti hodinách týdně. To znamená, každý den pět hodin. Luxus, který nám nechává prostor pro nové předměty. Mediální výchova? Ekologie? Politika? Filmový kurz? Tvůrčí psaní? Dějiny umění? Cokoliv si vymyslí učitelé, pokud k tomu samozřejmě mají odborné předpoklady.

Samozřejmě, krátký a jednoduchý text o složité věci. Chápu takovou výtku. Ale pro vysvětlení triviálního “nápadu” si myslím, že je to dostatečné. Zároveň si nemyslím si, že by žáci v tomto systému byli více hloupí, než dnes. Jen by se věnovali tomu, k čemu mají předpoklady. Možná by se zmenšil počet propadlíků, možná by škola získala lepší status, protože by na ní žáci pořád nenadávali. Ano, naučili by se méně z některých předmětů. To ale neznamená, že by byli hloupí. Všichni ale víme, že ono méně je stejně to, co jsme hned zapomněli a co jsme nikdy k životu nepotřebovali. Jen si to konečně musíme přiznat.

Reklamy

7 comments

 1. Obsidet · Září 14, 2016

  Měla bych drobnou výhradu.
  „Z šesti předmětů – přírodopis, zeměpis, fyzika, chemie, dějepis a občanská výchova, si vyberou tři předměty.“
  Jakožto humanista bych si vybrala dějepis, občanku, a… nic? (Zemák mi nikdy nešel, na fyziku a chemii jsem lama a bižule je meh.) Přidala bych k tomu ještě třeba němčinu. [:
  Jinak je to skvělej nápad.

  Liked by 2 people

 2. Jindřich Zdráhal · Leden 25

  Jako informatik bych přidal něco jako základy informatiky. Nemyslím používání textového editoru atd., ale základy logiky a „informatického myšlení“. Vždyť ovládání programů by se mohlo učit přímo v těch předmětech, které ty nástroje používají.
  A když už tady sníte, tak bych přidal jeden malý sen. Co takhle před povinnou angličtinou učit jeden školní rok esperanto? Je to velmi jednoduchý jazyk s logickou gramatikou a tak by si žáci mohli „osahat“ koncept cizího jazyka a zažívali by úspěchy bez nějakého stresu (jednoznačná výslovnost, žádné výjimky, jenom jedno i (ypsilon pro jistotu chybí 🙂 …) a nabuzeni tímto by se další rok mohli vrhnout na tu angličtinu.

  Liked by 1 osoba

  • tajnyucitel · Leden 26

   Máte pravdu, informatika by v nabídce měla být na sto procent.

   (Esperantem si už tak nejsem jistý a to z jednoduchého důvodu – prakticky nic o tom nevím:.))

   To se mi líbí

 3. jolana88 · Leden 26

  Řekněte mi, upřímně, kolik rodičů za vámi chodí na poradu? Kolik dětí ze tříd, které učíte „baví“ dějepis? Kolik vašich spolužáků na ZŠ bavil? –Taky by mně zajímalo, proč (jako mnoho jiných) – posuzujete „zvladatelnost“ školy podle těch, kteří se cítí „přetěžováni“? Kde se tedy potom berou děti, které stíhají školu, kroužky, kamarády?? – dala jsem si tu práci a u synových spolužáků (8.třída) vyzvídala (mám to u robátka na Dlouuho schované 🙂 ). 12 pubošů – aby se mi to dobře počítalo.. – z nich škola nebaví ani jednoho (ale je fajn, že tam potkají kámoše). Z předmětů vede tělocvik – ale pozor, jen u chlapců, z 6 dívek 1. Hudebka je na tom líp – z 12 – 8. Výtvarka – nic (lepší byly dílny). Zeměpis, dějepis, přírodověda atd .. NIC. Jazyky – ano 2 z 12 (jinak – je to děsný!). Matika – v poho (?!), Fyzika – „normálka“; chemie ne (kvůli antipatiím k učitelce), Tak jsem přemýšlela, kolik učitelů by na vaší škole bylo navíc …
  ALE – (pro mě nepřekvapení) 10 z 12 se učí dobrovolně, protože „nechtějí být hloupí, chtějí si najít dobrou práci“. Zbylé dvě dívky při učení kontrolují rodiče, protože (dle svých slov) – ony by se k tomu nedokopaly.
  Polovina z nich stíhá 2 kroužky, třetina dokonce víc ..
  PS: při potřebě vymalovat jsem narazila na více „mistrů“, kteří sice se ŽL, ale nebyli schopni vypočítat ani kolik barvy :/
  tohle je taky docela zajímavé počtení: http://www.ceskovdatech.cz/clanek/49-zakladni-vzdelavani-v-cesku-ubyva-skol-i-mladych-ucitelu/#article-content

  To se mi líbí

  • tajnyucitel · Leden 27

   Rodiče se poradí, když potřebují. Statistiky se nevedu. Dějepis a SPV baví relativně dost dětí, většinu.

   A pokud mám být upřímný, zbytku už nerozumím. Soudím školu podle „zvladatelnosti“ u „přetěžovaných“ dětí? Soudím podle sebe. Vidím děti každý den. Nechodí na odpoledku, protože musí na kroužky. A naopak. Vy si přece stěžujete, že je škola nebaví. Já v textu píšu to samé. Jak jsem psal, moc Vám nerozumím.

   To se mi líbí

 4. Steina · Červenec 20

  Celkově se mi to líbí (rozhodně lepší, než jak máme výuku nastavenou teď), ale vidím tak trochu problém v dějepisu. Myslím si, že nejdůležitější jsou pro nás pro všechny dějiny 20. století a váš názor je podle všeho stejný, ale když se děti naučí na prvním stupni nejstarší dějiny, v 6. třídě uděláme stručný průřez historií celkově a potom se dějepis stane volitelným předmětem, většina se stejně nejlépe vyzná v pravěku, bájích atp. (pokud to teda nepozapomínáme, že :)). Líbí se mi myšlenka probrat všechno jednou a pořádně místo abychom to třikrát opakovali, ale toto mi připadá trochu nedomyšlené.

  Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s